Jak zaplanować wyjazd z dzieckiem w góry?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zaplanować wyjazd z dzieckiem w góry?

Podróż z dzieckiem jest zawsze wyzwaniem logistycznym, niezależnie od tego, jak jest ona długa. Warto więc pamiętać o kilku krokach, które ułatwią przygotowania.

Wyjazd w góry to świetna okazja, by wypocząć w zdrowym klimacie i spędzić czas z rodziną. Należy jednak odpowiednio wcześniej zaplanować każdy jego element tak, aby wycieczka stała się przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodzica. O czym zatem należy pamiętać?

Pora roku a podróż

Element, od którego należy zacząć przygotowania. Jeżeli planujesz wyjazd zimą, musisz sprawdzić, w jakim miejscu możesz uprawiać z dzieckiem sporty zimowe, a jeśli Twoja pociecha nie miała do tej pory okazji na szusowanie po stokach – upewnij się, czy w pobliżu miejsca docelowego jest szkółka narciarska. Od pory roku zależy również to, co ze sobą zabierzesz, dlatego najpierw podejmij decyzję o terminie wyjazdu. Pamiętaj, że główne atrakcje turystyczne są otwarte przeważnie w sezonie.

Wybór miejsca

Wydaje się to być oczywiste. Natomiast należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie górskie lokalizacje sprzyjają wypoczynkowi z dzieckiem, np. z powodu trudnych tras w pobliżu lub małej ilości atrakcji. Jeżeli nie wybierasz się w podróż własnym autem, dotarcie do daleko położonych miejsc czy szlaków, może być uciążliwe. Weź pod uwagę, co oferuje dane miejsce na wypadek złej pogody, która uniemożliwiłaby zwiedzanie okolicy.

Baza noclegowa

Jeżeli zależy Ci na komforcie, zdecyduj się na wynajem apartamentu, w którym będziecie czuli się jak w domu. Hotele są dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy zależy Ci, aby obiekt noclegowy posiadał dodatkowe atrakcje takie jak basen czy bawialnia. W przypadku podróży z niemowlakiem lub dzieckiem do 3. roku życia, zwróć uwagę na to, czy obiekt oferuje np. krzesłko do karmienia, przewijak, dodatkowe łóżeczko.

Fot. Josh Willing/Pexels

Autem czy środkiem publicznym?

Nie ulega wątpliwości, że najwygodniejszą formą jest podróż własnym autem. Masz wtedy możliwość zatrzymania się na trasie wtedy, gdy dziecko tego potrzebuje. Nie zawsze też pociągiem lub autobusem dojdziesz bez przesiadek w miejsca, które są oddalone od większych miast, co też wpływa na komfort wyjazdu.

W przypadku podróży samochodem, musisz przygotować także pojazd. Upewnić się, czy wszystkie jego podzespoły są sprawne. Ponadto, musisz zadbać o to, aby bezpiecznie przewieźć malucha. Jeżeli wyjeżdżasz z niemowlakiem, najlepszym rozwiązaniem będą nowoczesne foteliki rwf. 

Odzież, którą warto zabrać

Wyjeżdżając w góry, musisz mieć na uwadze to, że pogoda tam bywa zmienna. W związku z czym nawet latem powinnaś spakować grubsze ubrania. Przydatne mogą ciepłe bezrękawniki oraz bluzy polskiej marki All For Kids. Na wakacyjny i wiosenny wyjazd przygotuj przewiewne ubrania oraz nakrycie głowy. Potrzebne będą też buty do chodzenia po górach, w których stopa będzie stabilna. 

Zimą zabierz odzież termoaktywną, sweterki, dodatkowe czapki i rękawiczki, na wypadek, gdyby dziecko zgubiło jeden komplet. Dokładnie przemyśl zawartość bagażu tak, aby zabrać wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy.

Atrakcje na niepogodę

Warto też zabrać coś, co umili czas np. podczas deszczowej pogody. Mało miejsca w bagażu zajmą gry planszowe, które staną się świetnym źródłem rozrywki zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Ich duży wybór znajdziesz na stronie zagrajmywplanszowke.pl. Dla mniejszego malucha spakuj zabawki edukacyjne lub te, które lubi najbardziej. Przygotuj listę kilku rzeczy, które umilą czas dziecku. Mogą to być:

  • klocki,
  • pluszaki,
  • akcesoria do rysowania,
  • lalki,
  • książki,
  • mała konsola do gier.

Dostępność atrakcji, trudność szlaków, baza noclegowa, dojazd do ciekawych zakątków – wszystko to warto wcześniej sprawdzić przed wyjazdem w góry. Sprawdź, jakie warunki pogodowe najczęściej występują w danym miejscu tak, aby zabrać niezbędną odzież. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie jest kluczem do udanego wyjazdu.

Fot. Josh Willing/Pexels

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*