Zapotrzebowanie kaloryczne aktywnego seniora – ilość i jakość posiłków mają znaczenie!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zapotrzebowanie kaloryczne aktywnego seniora – ilość i jakość posiłków mają znaczenie!

Codzienna dieta powinna spełniać kilka najważniejszych czynników, to, że jest smaczna, jest tylko dodatkiem. Głównymi zadaniami są: dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii oraz wypełnienie zapotrzebowania organizmu na substancje odżywcze.

Bardzo często podkreśla się, że w pewnym wieku należy dbać o zdrowie, w tym także o odżywianie. Oczywiście – należy zwracać uwagę na to, co jesz, na każdym etapie swojego życia. Jednakże trudno zaprzeczyć, że osoby doświadczone przez czas szczególnie powinny uważać na swoją dietę. 

Ich organizm nie jest już tak wydajny jak niegdyś. Zastosowanie odpowiedniej diety pozwoli zatem mieć pieczę między innymi nad wagą, a to przełoży się na zabezpieczenie przed częścią chorób: nadciśnieniem, cukrzycą czy problemami serca.

Na zapotrzebowanie kaloryczne Twojego organizmu wpływa wiele czynników, przede wszystkim: wzrost, aktywność fizyczna, ale również – wiek, który niemal bezpośrednio oddziałuje na resztę elementów składowych. To wszystko prowadzi do sytuacji, w której możesz mieć mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, ale Twój bilans diety powinien uwzględnić zwiększoną dawkę białka.

Rzeczy, które w słusznym wieku wpływają na Twoją dietę

Organizm rządzi się swoimi prawami. Każdy musi uwzględnić swoją indywidualną sytuację zdrowotną, fizyczną oraz psychiczną przy układaniu jadłospisu. Rzeczy, które przede wszystkim należy uwzględnić, to:

  • mieszkanie z kimś bądź w pojedynkę,
  • czy występują problemy z poruszaniem się,
  • całościowa aktywność fizyczna,
  • czy masz problemy z własnoręcznym gotowaniem oraz przyjmowaniem posiłków,
  • leki – niektóre pobudzają apetyt, doprowadzając do zwiększenia masy ciała, inne wręcz przeciwnie itd.,
  • kwestie finansowe – na jakie produkty możesz sobie pozwolić,
  • czy możesz spożyć każdy produkt – czy nie występuje uczulenie, problemy z przeżuwaniem zbyt twardych dań itp.

Co warto spożywać w sędziwym wieku?

Zauważyliśmy już, że wiek bezpośrednio wpływa na Twoją dietę. Teraz warto zastanowić się, jakie to rzeczy są powszechnie uznawane za korzystne dla osób, które trochę życia już zaznały. 

Przede wszystkim powinieneś skoncentrować się na posiłkach bogatych w składniki odżywcze, które zarazem będą posiadać mniejszą ilość kalorii. W takim przypadku należy odstawić tak zwane fast foody, ale również dania smażone, a także część pieczonych. Warto przerzucić się z mięsa tłustego na chude. Postawić bardziej na warzywa i owoce (pamiętając przy tym, że ilość owoców również nie powinna przekraczać pewnej określonej dziennej dawki). 

Inną kwestią będą produkty pełnoziarniste, zaliczają się do nich:

  • pieczywo pełnoziarniste,
  • ryż brązowy,
  • płatki owsiane.

Postaraj się wyeliminować nadmiar tłuszczu z diety: przerzuć się na niskotłuszczowe sery, mleka itp., możesz spróbować mleka sojowego lub ryżowego, które czasem posiadają dodatkową zawartość niektórych witamin np. D oraz wapnia. Dobrym pomysłem będzie także zachowanie słodyczy czy wypieków dla wnucząt, podobnie sprawa się ma z chipsami, napojami słodzonymi, gazowanymi oraz daniami przygotowanymi na tłuszczach, szczególnie smalcu, margarynie i oleju. 

To co na pewno pozytywnie wpłynie na stan Twojego zdrowia, to aktywność fizyczna, która pobudza apetyt, poprawia kondycję. Regularnie pij wodę, zwłaszcza czystą, nieprzetworzoną. A skoro mowa o rzeczach całkowicie naturalnych, to owoce morza, jajka, fasole, wszelkiego rodzaju orzechy i nasiona są jak najbardziej wskazane.

Jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne w starszym wieku?

Jak zauważyliśmy, na zapotrzebowanie kaloryczne wpływa wiele czynników. Dlatego wyznaczenie, dostosowanej do każdego seniora, dziennej dawki zapotrzebowania kalorycznego jest bardzo trudnym przedsięwzięciem. Zazwyczaj przyjmuje się jednak, że u kobiet wynosi to mniej więcej 1700–1800 kalorii na dzień, natomiast u mężczyzn 1900–2000.

Zdj. główne: Lidye/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*