Góry Świętokrzyskie – piękno natury i kultury

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Góry Świętokrzyskie – piękno natury i kultury

Góry Świętokrzyskie to pasmo górskie w środkowej Polsce, które rozciąga się na długości około 40 km. Są one jednym z najstarszych masywów w Europie, a ich nazwa pochodzi od klasztoru na Świętym Krzyżu, znajdującego się na ich terenie. Charakteryzują się malowniczym krajobrazem, w którym dominują lasy i wąwozy, a także licznymi atrakcjami turystycznymi.

Ważne miejsce dla pielgrzymów i turystów

Jednym z najważniejszych miejsc w Górach Świętokrzyskich jest Święty Krzyż, na którym znajduje się klasztor pw. Krzyża Świętego. Jest to jedno z najważniejszych sanktuariów w Polsce, odwiedzane przez pielgrzymów z całego kraju. Na szczycie góry znajduje się także wieża widokowa, z której można podziwiać piękne widoki na okolicę.

Podziemne cuda natury

Kolejną ważną atrakcją w jest Jaskinia Raj, która znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Jest ona jednym z największych krasowych w Polsce i oferuje niezapomniane wrażenia związane z podziemnym światem.

Architektura sakralna

Z kolei dla miłośników architektury sakralnej warte odwiedzenia są kościoły w pobliskich wsiach. W Sandomierzu można zobaczyć Katedrę Narodzenia Najświętszej Marii Panny, która jest jednym z najpiękniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. W Kielcach znajduje się z kolei Katedra św. Wojciecha, a w pobliskim Miedzianku – kościół pw. św. Anny, w którym znajduje się piękny barokowy ołtarz.

Poznaj historię i kulturę regionu

Osoby zainteresowane historią muszą odwiedzić  Muzeum im. Jana Karskiego w Łodzi, którego tematem jest życie i działalność Jana Karskiego, słynnego bohatera II wojny światowej, który przedostał się do getta w Warszawie i dostarczył raport na temat okrucieństw, jakie miały tam miejsce.

Turystyka piesza i rowerowa 

Góry Świętokrzyskie są także świetnym miejscem dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. W rejonie tych gór znajduje się wiele szlaków turystycznych, które prowadzą przez malownicze lasy i wąwozy. Na szczególną uwagę zasługuje szlak turystyczny im. Stefana Żeromskiego, który prowadzi z Kielc na Łysicę, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Średniowieczna warownia na wzgórzu

Interesującą atrakcją w okolicy jest także Zamek w Chęcinach. Jest to średniowieczna warownia zbudowana na wzgórzu, która była ważnym punktem obrony w przeszłości. Dziś zamek pełni rolę muzeum, w którym można poznać historię tego regionu oraz zwiedzić zrekonstruowane wnętrza zamkowe.

Sporty zimowe

Góry Świętokrzyskie to również doskonałe miejsce dla miłośników sportów zimowych. Na terenie gór znajdują się dwa ośrodki narciarskie – Krajno i Święta Katarzyna, które oferują wyciągi narciarskie oraz trasy zjazdowe dla początkujących i zaawansowanych narciarzy.

Znajduje się tam również wiele miejsc o znaczeniu historycznym i kulturowym. W Kielcach można zobaczyć Muzeum Geologiczne, które prezentuje bogactwo surowców mineralnych w regionie. W Sandomierzu warto odwiedzić Muzeum Diecezjalne, gdzie znajdziesz cenne dzieła sztuki sakralnej oraz zabytkowe dokumenty związane z historią miasta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*