Jak dobrać klocki do wieku dziecka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dobrać klocki do wieku dziecka?

Klocki to jedna z najbardziej uniwersalnych zabawek dla dzieci. Sprawdzą się one zarówno w przypadku najmłodszych maluchów, jak i nieco starszych pociech. Warto jednak pamiętać, że w sklepach znajdziesz wiele różnych rodzaju klocków, ale nie każde z nich będą odpowiednie dla Twojego dziecka. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dobrać klocki do wieku malucha.

Kiedy kupić klocki dla dziecka?

Klocki to świetna zabawka, którą uwielbia każde dziecko. Kiedy jednak możesz kupić swojemu maluchowi pierwsze klocki? Tak naprawdę klockami mogą bawić się już kilkumiesięczne niemowlaki. Dzięki nim zdobywają one nowe umiejętności oraz rozwijają swój aparat ruchu i zmysły. Ponadto wspólna zabawa z dzieckiem polepsza więź emocjonalną między maluchem a opiekunem, rozwija dziecięcą ciekawość i kreatywność, a w nieco późniejszym czasie ma także genialny wpływ na logiczne myślenie. Należy jednak pamiętać, aby zawsze dobierać zabawki adekwatnie do wieku dziecka.

Klocki dla dzieci do 1 roku

Dla najmłodszych dzieci najlepszym wyborem będą klocki drewniane. Powinny być one odpowiednio duże, aby dziecko nie było w stanie wsadzić ich do buzi oraz kolorowe i ciekawe, aby zainteresowały malucha. Jednocześnie powinny być one lekkie, aby roczny maluch nie miał problemu z noszeniem i układaniem ich.  Pamiętaj, że dzieci do ukończenia pierwszego roku życia chętnie będą wykorzystywać klocki na przykład do rzucania. Dlatego też na tym etapie rozwoju zadbaj przede wszystkim o bezpieczeństwo.

Klocki dla dzieci do 3 lat

Nieco starsze dzieci mają lepiej rozwinięte zdolności motoryczne, dlatego też możesz zdecydować się na piankowe klocki konstrukcyjne lub pierwsze klocki edukacyjne. Poszukaj zabawek, które pozwolą dziecku na rozwijanie swojej kreatywności poprzez tworzenie ciekawych konstrukcji z klocków. Świetnie sprawdzą się również klocki, które będą wprowadzały dziecko w świat kolorów, zwierząt, liczb, liter i innych tego typu zagadnień. Pamiętaj też, że na tym etapie zabawa klockami pełni także ważną funkcję społeczną – dziecko nabywa umiejętności przebywania i komunikowania się z innymi, dlatego też wspólna zabawa z maluchem lub umożliwienie mu zabawy z rówieśnikami ma tutaj tak duże znaczenie.

Klocki dla starszych dzieci

Starsze dzieci bawią się klockami w znacznie bardziej świadomy sposób. Często budują bardziej skomplikowane konstrukcje, na przykład według instrukcji lub schematu. Możesz więc poszukać klocków, które będą związane z ich zainteresowaniami, na przykład ulubioną postacią z bajki, aby dziecko mogło rozwijać się w tym, co lubi. Dzięki takim nieco bardziej zaawansowanym klockom Twój maluch będzie miał także szansę na rozwinięcie logicznego i matematycznego myślenie, kreatywności oraz myślenia przestrzennego.

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*