Jak pobudzać wyobraźnię dziecka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak pobudzać wyobraźnię dziecka?

Zabawy “na niby”, zamek zbudowany z krzeseł i koca oraz wymyśleni przyjaciele – tak właśnie wielu dorosłych wspomina swoje dzieciństwo. Niestety współcześnie wyobraźnia małych dzieci jest zabijana, lekceważona i spychana na dalszy plan. Zamiast kształcić kreatywność pociech, rodzice wolą zapisać je na masę zajęć dodatkowych, które dadzą im bardziej praktyczne umiejętności. Wyobraźnia jest jedna bardzo potrzebna – wzmaga ona kreatywność maluchów, wpływa na umiejętność rozwiązywania problemów oraz konfliktów i wiele innych. Dowiedz się, jak pobudzać wyobraźnię swojego dziecka.   

Unikaj ekranów   

Większośc maluchów wpatruje się w ruchome obrazy na jasnych ekranach, jak zahipnotyzowana. Fascynacja, jaką budzą w dzieciach kolorowe animacje i głośne dźwięki jest wręcz przerażająca. Niestety bajki na ekranach zabijają wyobraźnię u małych dzieci. Fakt, że w wyświetlanej animacji wszystko, od wyglądu postaci, przez ich intencje, po działania przedstawione jest jak na tacy, sprawia, że dzieci nie wykorzystują kreatywności, by zwizualizować bohaterów. Żeby rozbudzić w swoim maluchu wyobraźnię, dużo lepiej jest czytać mu bajki, które będą wymagać zaangażowania ze strony młodego człowieka. Dla najmłodszych dzieci wskazane są oczywiście historyjki wspomagane ilustracjami, ale starsze dzieci, powinny czytać bajki i historie bez obrazków, by w dalszym stopniu rozwijać wyobraźnię.   

Inicjuj kreatywne zabawy   

Zakup każdej zabawki przemyśl dobrze pod względem jej przydatności i użyteczności. Świecące i grające plastikowe zabawki są mało rozwijające, służą właściwie tylko do wydawania dźwięków i sygnałów świetlnych, a zupełnie nie wpływają na dziecięcą wyobraźnię. Dużo lepiej jest kupić dziecku klocki, domek dla lalek czy zabawkową kuchnię, warsztat lub stragan, którymi maluchy będą bawić się w sposób kreatywny. Odgrywanie scenek przy drewnianym straganie, nie tylko rozbudza kreatywność, lecz także rozwija umiejętności interpersonalne i pozwala w przystępny sposób ćwiczyć matematykę lub język obcy. W internetowym sklepie habapolska.pl możesz znaleźć mnóstwo wartościowych zabawek, które przy okazji zabawy pozwolą Twojemu dziecku rozwijać się.    

Wystawiaj dziecko na rozmaite bodźce   

Im więcej dziecko mogło doświadczyć i odkryć swoimi zmysłami, tym więcej jest sobie w stanie wyobrazić. Znajomość różnych faktur, temperatur, tekstur oraz dźwięków czy konsystencji rozwija wyobraźnię dziecka i wpływa na to, jak dużo maluch potrafi wykreować w swojej głowie. Dziecko musi poznawać swoje otoczenie wszystkimi zmysłami. Odwiedzanie z nim takich miejsc, jak na przykład sala doświadczania świata, w której wszystko można dotknąć i dokładnie zbadać, jest doskonałym pomysłem na spędzanie czasu z maluchem. Interaktywne sale zabaw, muzea, zajęcia artystyczne czy każda inna aktywność podczas której dziecko może poznać nowe bodźce, i to nie wyłącznie te przyjemne, są bardzo ważnym dla rozwoju czynnikiem.    

Wybierz odpowiednią placówkę edukacyjną  

Maluch spędza w przedszkolu około 9, nawet do 10 godzin dziennie. Ważne, by był to czas świetnej zabawy oraz ciągłej nauki. Wybierz przedszkole, które skupia się na rozwoju, stosuje nowoczesne metody wychowawcze i prowadzone jest przez świadome osoby. Nie bez znaczenia jest także wyposażenie przedszkola – meble, zabawki i rozmaite konstrukcje powinny być atestowane i bezpieczne dla dzieci.    

Zdjęcie główne: Gustavo Fring/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*