Plecak idealny – jaki model sprawdzi się podczas każdej podróży?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Plecak idealny – jaki model sprawdzi się podczas każdej podróży?

Chociaż niektóre osoby podróżując cenią sobie tylko walizki, to obszerny plecak stanowi znak rozpoznawczy prawdziwego turysty. Jakie gadżety i udoskonalenia powinien mieć, aby umożliwić przemieszczanie się z całkiem pokaźnym bagażem na plecach?

Gdzie zacząć poszukiwania plecaka idealnego?

Zdecydowanie odradza się poszukiwania plecaka turystycznego w supermarketach lub nawet marketach sportowych. Wybór sprzętu jest tam zwykle niewielki. Nastawiając się na zakup plecaka w takim miejscu, najczęściej wybieramy ostatecznie opcję, której parametry najmniej nam przeszkadzają. Nie o to jednak chodzi: chcemy przecież mieć taki plecak turystyczny, który zaspokoi nasze potrzeby i będzie dobrany do naszych indywidualnych potrzeb. Lepszym rozwiązaniem jest więc udanie się do specjalistycznego sklepu lub zakup plecaka w sklepie internetowym, który cieszy się renomą.

Jaką pojemność powinien mieć plecak turystyczny?

Odpowiedź jest łatwa do odgadnięcia – zróżnicowaną i dostosowaną do potrzeb. Zdefiniowanie ostatnich należy już jednak do samego turysty. Z reguły największą pojemność powinni wybierać Ci spośród amatorów podróży, którzy uwielbiają delektować się pięknem krain o zmiennej pogodzie i zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, które lubią zaskakiwać. Wyjazd w lodowe pustkowia lub wysokie góry musi skutkować zabraniem ze sobą bardziej zróżnicowanych, również ciepłych ubrań i oczywiście większej ilości rozmaitego ekwipunku. 90 l pojemności plecaka turystycznego powinno być w sam raz. W przypadku turystyki miejskiej lub podróżowania autostopem w ciepłych krajach tak wielki litraż nie jest raczej konieczny. Bardziej odpowiedni będzie 50 lub 60 l, w którym zmieścimy najpotrzebniejsze rzeczy. 

Jeden czy kilka plecaków turystycznych?

Oczywiście przy wyjątkowo krótkotrwałych okazjach, choćby wycieczce rowerowej lub jednodniowym wyjeździe, przydadzą się również plecaki turystyczne o litrażu 20 – 30l, a nawet niewielki model, powiedzmy 15 l. W zależności od tego, jak bardzo aktywnymi turystami jesteśmy, może się więc okazać, że w praktyce warto postawić na kilka modeli o zróżnicowanej pojemności. 

Sklep i składnica harcerska Woda Góry Las – Plecak turystyczny – na co zwracać uwagę?

Jak odpowiednio dobrać plecak do sylwetki?

Idealny plecak turystyczny to taki, który dobrze dopasowano do sylwetki noszącego – wówczas ciężary właściwie się rozkładają i można śmiało wyruszać w nieznane. 

Nosząc plecak turystyczny, zwłaszcza przez dłuższy okres czasu, doprowadzamy do silnego obciążenia ramion i kręgosłupa. Nie możemy więc obojętnie traktować systemu nośnego plecaka, który powinien równomiernie rozkładać ciężary. 

Ważna jest możliwość regulacji pasa biodrowego względem długości pleców. Zwłaszcza osoby wysokie miewają problem z tym że jest on położony zbyt nisko, tracąc przy tym swoje właściwości, przenosząc ciężar na biodra. Ważne jest też rozróżnienie na modele oferowane dla kobiet i mężczyzn. Odpowiednie wyprofilowanie pasa biodrowego w obu przypadkach bardzo ułatwia noszenie.

Plecak typowo transportowy czy na krótsze wycieczki?

Wybierając idealny plecak turystyczny, nie sposób nie zapytać o jego przeznaczenie. Czy chodzi o model odpowiedni do podróży koleją lub samolotem, czy też mniej okazały, właściwy do trekkingu i wypraw terenowych trwających 2 lub 3 dni? 

  • Plecak typowo transportowy może być cięższy – z reguły na naszych plecach spoczywa tylko, gdy przemieszczamy się np. ze środka lokomocji do bazy noclegowej. Warto, aby był wykonany z odpornego na przetarcia i zabrudzenia materiału. Cenny jest również porządny stelaż i duża liczba kieszeni, która pomieści najpotrzebniejsze przedmioty.

  • Plecak, który będziemy nosili na plecach przez dłuższy czas, musi być oczywiście lżejszy. Nie potrzeba w takim przypadku bardzo dużej liczby komór. Warto, aby był  wykonany z wodoodpornego materiału i był wyposażony w siatkę na wysokości pleców

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*