Podróż do Stanów – o czym należy pamiętać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Podróż do Stanów – o czym należy pamiętać?

Podróż do Stanów Zjednoczonych wiąże się ze skrupulatnymi przygotowaniami. Na co zwrócić uwagę, planując wyjazd, i o czym bezwzględnie nie możesz zapomnieć? O tym w naszym materiale!

Dokumenty

Zacznijmy od najważniejszego, czyli dokumentów. Aby wjechać na terytorium Stanów Zjednoczonych, musisz posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Jeśli podróżujesz w celach turystycznych lub biznesowych, nie potrzebujesz wizy. Konieczne jest jednak uzyskanie zezwolenia na wjazd, co umożliwia dziś Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (ESTA – Electronic System for Travel Authorization). Rejestracja w ESTA wymaga uiszczenia opłaty w wysokości ok. 100 złotych i musi się odbyć na co najmniej trzy dni przed podróżą. 

W związku z pandemią COVID-19 do USA mogą wjechać tylko zaszczepieni Polacy. Pomyśl więc zawczasu o przyjęciu brakujących dawek. Ponadto w poszczególnych stanach mogą obowiązywać różne lokalne restrykcje. Koniecznie się z nimi zapoznaj jeszcze przed podróżą!

Budżet

Trzeba Ci wiedzieć, że pobyt w USA jest bardzo kosztowny, zwłaszcza jeśli wykluczasz noclegi w hostelach i wyżywienie w sieciowych fast foodach. Same bilety będą Cię kosztować – w zależności od kierunku podróży i daty pobytu – od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wysokie koszty poniesiesz też, zatrzymując się w hotelu, zwłaszcza tym kilkugwiazdkowym. Najlepiej znaleźć pośrednie rozwiązanie, na przykład zatrzymać się w motelu, skorzystać z Airbnb albo couchsurfingu. Jeśli masz możliwość, zachęcamy też do gotowania na własną rękę, gdyż codzienne stołowanie się w kawiarniach i restauracjach nie wróży nic dobrego dla Twojego portfela, a w lokalnych fast foodach – dla Twojego przewodu pokarmowego.

Polisa do USA

Wybierając się za ocean, musisz też pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Porównaj sobie oferty różnych ubezpieczycieli i wybierz opcję najlepiej dopasowaną do charakteru i celu wyjazdu. Jeśli na przykład planujesz aktywności takie jak surfing, trekking górski czy nurkowanie, koniecznie zainwestuj w stosowne rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów ekstremalnych. Przyda Ci się także ochrona bagażu na wypadek zniszczenia czy kradzieży. Wybierając polisę, upewnij się, czy ubezpieczyciel posiada swoje przedstawicielstwo w Stanach Zjednoczonych.

Co może Cię zdziwić?

Aby korzystać z urządzeń elektrycznych w hotelu czy kawiarni, musisz mieć na uwadze, że amerykańskie gniazdka mają inny kształt niż te w Europie. Aby naładować baterię w laptopie, telefonie czy aparacie fotograficznym, przyda więc Ci się adapter. Pamiętaj też, że w amerykańskich gniazdkach prąd płynie pod innym napięciem. Zerknij na specyfikację urządzenia, żeby Twój sprzęt nie uległ nieodwracalnej awarii!

Kolejna nietypowa rzecz to ceny w sklepach. Jako klient musisz pamiętać, że wszystkie podawane tam ceny są netto. Musisz do nich doliczyć podatek i liczyć się z tym, że na kasie cena produktu będzie wyższa. Dzieje się tak dlatego, że odpowiednik naszego VAT-u jest różny w zależności od stanu. Przed podróżą po Stanach zaopatrz się także w pewną ilość ćwierćdolarówek, bo to one służą do obsługi niemal każdego automatu, w tym parkometru, maszyn z kawą czy biletomatów. Jeśli już o finansach mowa, złotówki lepiej wymień jeszcze przed podróżą.

Zdj. główne: Tabea Schimpf/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*