Potreningowa rutyna – te nawyki powinny wejść Ci w krew!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Potreningowa rutyna – te nawyki powinny wejść Ci w krew!

Solidny trening potrafi dać się naszemu organizmowi we znaki, niezależnie od stopnia zaawansowania. Warto zatem wyrobić sobie kilka prostych potreningowych nawyków, dzięki którym zwiększymy skuteczność naszych ćwiczeń i zadbamy o własne zdrowie. O tym musisz pamiętać!

Rozciąganie

Tak jak przed odbyciem treningu należy pamiętać o rozgrzewce, tak samo po zakończonych ćwiczeniach nie możemy zapominać o innym niezwykle istotnym aspekcie – rozciąganiu. To absolutna podstawa, którą często pomijają nawet doświadczone adeptki sportu. Za sprawą solidnego rozciągania nasze ciało powróci do stanu sprzed treningu, co zminimalizuje ryzyko urazów. Mięśnie najlepiej rozciągają oraz rozluźniają się od razu po wysiłku, a zatem nie ma  sensu czekać – rozciąganie musi znaleźć się w Twojej potreningowej rutynie!

Cooldown

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem potreningowej rutyny jest tzw. cooldown. Podobnie jak omówione wcześniej rozciąganie, pozwala on na uspokojenie oraz rozluźnienie mięśni. Gwałtowne zakończenie ćwiczeń może prowadzić do gorszego samopoczucia. Po intensywnym wysiłku warto zadbać więc o chwilę aktywnego relaksu. Na przykład, po wykonaniu szybkiego biegu zwolnij lub maszeruj przez kilka minut – dzięki temu Twój organizm stopniowo przyzwyczai się do niższej intensywności, a w efekcie lepiej zniesie koniec treningu.

Zimny prysznic po treningu!

Nie chodzi tu oczywiście o ostudzenie własnych ambicji treningowych, ale o zwykły chłodny prysznic – najlepszą metodę na regenerację po zakończonym wysiłku. Nawet krótki zimny prysznic potrafi pobudzić do dalszego działania, dzięki czemu będziesz gotowa do tego, aby zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. Dodatkowo woda o niskiej temperaturze działa kojąco na zakwasy i pobudza krążenie, a przy okazji wypłukuje z organizmu potreningowe bakterie. Z zimnym prysznicem najlepiej nie zwlekać zbyt długo po zakończonych ćwiczeniach, więc to kolejny element, który warto włączyć do potreningowej rutyny.

Wartościowy posiłek i nawodnienie 

Zdrowe odżywianie i nawadnianie organizmu powinno towarzyszyć Ci na co dzień, choć warto położyć na nie szczególny nacisk także bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Niestety raz na zawsze musisz zapomnieć o potreningowych nagrodach w postaci fast foodów – taka żywność tylko niweczy sportowe starania. Do 30 minut po treningu siłowym dobrze jest zjeść przekąskę bogatą w węglowodany proste, zaś do 2 godzin należy dostarczyć organizmowi niezbędną porcję białka. Podobnie wygląda postępowanie po treningu cardio. Niezależnie od rodzaju uprawianej aktywności pamiętaj również o nawodnieniu – nie tylko po treningu, ale także podczas całej doby!

Regeneracja

Dla wielu osób trening stanowi odpoczynek, co nie oznacza jednak, że należy go dosłownie jako takowy traktować. Nawet jeśli po wysiłku czujesz się pełna energii i gotowa do działania to zadbaj o to, aby choć na chwilę zwolnić tempo, oddając się spokojnym czynnościom. Świetnym wyborem będzie m.in. pójście na spacer, przeczytanie książki czy czas spędzony w towarzystwie rodziny lub znajomych. Aktywność fizyczna jest nieoceniona dla zdrowia, ale regeneracja stanowi równie istotny aspekt życia!

Zdj. główne: Glenna Haug/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*