System e-Toll – o czym należy wiedzieć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
System e-Toll – o czym należy wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

System etoll to elektroniczny system poboru opłat drogowych wprowadzony w Polsce w 2018 roku. Jest on stosowany głównie na autostradach i drogach ekspresowych, a jego celem jest ułatwienie płatności za korzystanie z tych dróg oraz zmniejszenie korków i czasu przejazdu.

Jak działa system e-Toll?

System e-Toll opiera się na tzw. systemie punktowym. Na drodze ustawione są bramki, w których zainstalowane są kamery i czytniki. Kamera rejestruje tablice rejestracyjne pojazdu, a czytnik odczytuje informacje z karty tachografu lub urządzenia e-Toll. Na podstawie tych informacji naliczana jest opłata za przejazd.

Kto musi korzystać z systemu e-Toll?

System e-Toll jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, czyli dla pojazdów ciężarowych i autobusów. Nie dotyczy to jednak pojazdów służb ratunkowych, wojskowych i policyjnych, które są zwolnione z opłat.

Jak korzystać z systemu e-Toll?

Aby skorzystać z systemu e-Toll, potrzebna jest karta tachografu lub urządzenie e-Toll. Karta tachografu jest już standardowo stosowana w pojazdach ciężarowych, więc wystarczy ją odpowiednio skonfigurować. Natomiast urządzenie e-Toll można kupić w sklepach motoryzacyjnych i serwisach. Koszt takiego urządzenia wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Po zainstalowaniu karty tachografu lub urządzenia e-Toll, należy dokonać rejestracji w systemie e-Toll. Można to zrobić przez internet na stronie www.etoll.pl, telefonicznie lub osobiście w jednym z punktów obsługi klienta. Podczas rejestracji trzeba podać dane pojazdu oraz właściciela lub użytkownika pojazdu.

Opłaty za korzystanie z dróg z systemem e-Toll naliczane są automatycznie i pobierane z konta zarejestrowanego w systemie e-Toll. Można dokonywać wpłat przelewem na konto lub za pomocą karty płatniczej. W przypadku braku wystarczających środków na koncie, opłata zostanie naliczona z opóźnieniem.

Zalety systemu e-Toll

Wdrożenie systemu e-Toll przyniosło wiele korzyści dla kierowców oraz dla samej infrastruktury drogowej. Przede wszystkim, system pozwala na zwiększenie płynności ruchu, ponieważ kierowcy nie muszą zatrzymywać się przy każdej bramce pobierającej opłaty. Dodatkowo, e-Toll zapewnia szybkie i łatwe rozliczanie się z opłatami drogowymi, co ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej.

System e-Toll przede wszystkim ułatwia płatności za korzystanie z dróg, co z kolei zmniejsza korki i czas przejazdu. Dodatkowo, dzięki systemowi e-Toll możliwe jest zredukowanie kosztów administracyjnych związanych z poborem opłat, co przekłada się na niższe ceny biletów.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*